wtorek, 28 lutego 2017

Tempo! Junior

 Dzisiaj, chcemy pokazać Wam świetnie wykonaną wersję gry Tempo! ale Junior :) Bardzo lubimy grę Tempo, bałam się, że Tempo Junior, niewiele będzie się różnił a tylko będzie prostsze, na szczęście się pomyliłam :) Polega na tym samym czyli szybkich skojarzeniach literowych związanych z danym hasłem, ale jest świetnie dostosowane do młodszych graczy :). 
Po pierwsze urocze i śliczne ilustracje. Po drugie, takie proste a takie super pionki :), szkoda, że na zdjęciach nie widać ich uroku, są duże, dzięki czemu dzieciaki nie mają z nimi problemu na planszy. Do tego zasady gry można dowolnie modyfikować do własnych potrzeb i umiejętności dzieciaków. 

My zagraliśmy w wersję podstawową, a potem dzieciaki same dołożyły na zielone pola kolejne literki, żeby trochę utrudnić.
 Ale na czym w ogóle polega gra Tempo Junior?Układamy 25 losowych żetonów liter na kołach z X. Ustawiamy pionki na starcie, na żetonach w takim samym kolorze jak pionek, następnie zaczynając od gracza z najdłuższym językiem, odwracamy jedną kartę ( Na karty są ładnie wyznaczone miejsca na planszy. ) Czytamy hasło na głos, jeden z graczy przekręca za zasłonką klepsydrę, a aktywny gracz rozpoczyna słowny wyścig po okrągłych polach, połączonych ze sobą dróżkami. Wchodząc na pole bez litery, możemy powiedzieć skojarzenie z danym hasłem - obojętnie na jaką literę, natomiast wchodząc na pole z literą, nasze skojarzenie musi się na nią rozpoczynać. 
Jeśli na naszej drodze stanie inny pionek, przeskakujemy go i stajemy na kolejnym polu. Musimy pamiętać o upływającym czasie za parawanem, w momencie kiedy wydaje nam się, że nasz czas dobiega końca, mówimy stop. 
Jeśli zmieściliśmy się w czasie zbieramy żetony po których udało nam się przejść ( w trakcie przechodzenia przez nie, przesuwamy je z obrysu pola, żeby pamiętać, które mamy potem zabrać), oraz przesuwamy pod nasz pionek, nasz żeton w tym samym kolorze, żeby potem pamiętać, skąd zaczynaliśmy kolejny ruch.
 Jeśli jednak czas nam upłynął, to wracamy na nasz żeton do miejsca w którym w danej turze, rozpoczynaliśmy ruch. Zdobywając żetony, zdobywamy punkty lub bonusy, które pozwalają nam np. przesunąć nasz pionek, lub zamienić żeton z innym graczem. 
Możemy też zmieniać warianty rozgrywki i dostosowywać je do naszych potrzeb.
 Wygrywamy, zbierając żetony lub przekraczając metę :)

Jeśli chodzi o aspekty wizualne, to gra jest bardzo prosta ale przy tym ładna i solidnie wykonana. Ładny zielony kolor, mam wrażenie, że działa trochę uspokajająco na dzieci :)a na pewno wnosi trochę radości :D. 
Żetony liter, jak i cała gra jest naprawdę solidnie wykonana. 
Jeśli gracie pierwszy raz z młodszymi dziećmi, warto zagrać pierwszą turę, rozgrzewającą, z klepsydrą bez zasłonki, bo 30 sekund to dla młodszych dzieci, pojęcie trochę abstrakcyjne :) i najpierw muszą zapoznać się z tym ile to jest czasu w praktyce :)

Przy graniu na 5 osób i 5 pionków, momentami niektórzy zastanawiali się, który pionek jest kogo, nie dziwi mnie to bo emocji było naprawdę sporo. Były piski, podskoki, zaciskanie rączek i duużo śmiechu :) 
W tym momencie przydałyby się jeszcze znaczniki dla graczy, żeby pamiętali jaki mają kolor :) Innych uwag nie mamy :)
 Gra się wszystkim bardzo podoba, a do tego ma aspekt edukacyjny. Na pewno również na naszych zajęciach wspomagających czytanie i litery, również się znajdzie :)















 Bardzo dziękujemy firmie Granna za możliwość grania w Tempo Junior! Na pewno w najbliższych dniach w naszej pracowni często będzie słychać: "Szybko" ... "No, Tempo!" :) Grę możemy testować dzięki udziałowi w projekcie Grajmy! Dziękujemy i pozdrawiamy.





sobota, 25 lutego 2017

Konkurs plastyczny Mini Marzanna

Serdecznie zapraszamy, Wszystkich chętnych do udziału :)

Konkurs Mini Marzanna Regulamin


Regulamin Konkursu Plastycznego
Mini Marzanna”

Cele Konkursu:

Celem konkursu jest przybliżenie tradycji związanej z pożegnaniem zimy i przywitaniem wiosny.
Zachęcenie do działalności artystycznej na różnych płaszczyznach i w różnych technikach.
Zachęcenie do kreatywnego myślenia i twórczego wyrażania tradycji poprzez sztukę.

1. Organizatorem konkursu jest Suski Ośrodek Kultury.
2. Konkurs rozpoczyna się 24 lutego 2017 r. i trwać będzie do 17 marca 2017 r.
3. Po zakończeniu konkursu, 21 marca 2017r. odbędzie się ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oraz wernisaż wystawy prac konkursowych oraz prac przygotowanych przez pracownię SOK-u SKAMA.
4. Temat prac konkursowych brzmi: „Mini Marzanna.”
5. W konkursie mogą brać udział Wszyscy chętni, bez ograniczeń wiekowych.

Warunki uczestnictwa w konkursie

1. Prace konkursowe należy złożyć, lub nadesłać:
Suski Ośrodek Kultury, ul. Piastowska 5c 14-240 Susz lub
Pracownia artystyczna SKAMA, przy SOK-u w Suszu

do dnia 17 marca 2017 w godzinach pracy SKAMA-y

1. Praca konkursowa ma być pracą plastyczną wykonaną w dowolnej technice. Temat pracy: „Mini Marzanna”. Dopuszczalne jest przekroczenie wielkości 50 cm
2. Prace przekazane na konkurs muszą być pracami własnymi, wykonanymi dowolną techniką, wcześniej nieopublikowanymi.
3. Każdy z uczniów może przekazać tylko jedną pracę konkursową.
4. Uczestnik konkursu przekazując pracę oświadcza, że przysługuje mu prawo majątkowe i osobiste do przekazanej pracy.
5. Każdy uczestnik konkursu powinien opatrzyć pracę swoimi danymi: imię i nazwisko. Dane te będą służyć do kontaktu organizatora z uczestnikiem konkursu. Prace nie podpisane, anonimowe nie będą zakwalifikowane do konkursu.
6. Dane osobowe uczestników pozyskane są wyłącznie do celów Konkursu i nie będą udostępniane podmiotom trzecim.
7. Naruszenie przez uczestnika konkursu któregokolwiek z warunków konkursu oznaczać będzie nie zakwalifikowanie pracy do konkursu lub utratę prawa do nagrody.
8. Dopuszczalne jest zgłoszenie prac wykonanych i zgłoszonych wspólnie przez więcej niż jednego autora.

Wyniki konkursu i nagrody
  1. Jury powołane przez organizatora, spośród przekazanych prac wyłoni laureatów konkursu.
  2. Kryteria oceny prac: zgodność z tematyką, estetyka pracy i oryginalność.
  3. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi poprzez ogłoszenie zawierające imiona i nazwiska zwycięzców podczas spotkania organizowanego przez Suski Ośrodek Kultury, 21 marca 2017r. Dodatkowo informacja o laureatach zostanie zamieszczona na stronach internetowych www.skama.net oraz www.sok.susz.pl
  4. Nagrodą główną w konkursie jest nagroda rzeczowa ufundowana przez Suski Ośrodek Kultury.
  5. Dodatkowo przyznane będą nagrody za drugie i trzecie.
  6. Jury ma prawo do wytypowania dodatkowych nagród, jak i również prawo do nieprzyznania nagród.
  7. Decyzja jury, co do wskazania laureatów konkursu oraz przyznania im nagród jest ostateczna.
  8. Nagrody rzeczowe nie podlegają zamianie na inne nagrody rzeczowe, ani na ich równowartość pieniężną.




Postanowienia końcowe:
Przekazując pracę na konkurs, uczestnik zgadza się na ekspozycję pracy podczas spotkania i wystawy, Suskiego Ośrodka Kultury w marcu 2017 roku oraz na opublikowanie fotografii prac na stronach internetowych Suskiego Ośrodka Kultury oraz pracowni SKAMA.
  1. Autorzy zgadzają się na publikowanie zwycięskich prac i fotografii prac na wszelkich polach eksploatacji.
  2. Biorąc udział w konkursie, uczestnik akceptuje jego regulamin.
  3. Regulamin niniejszego konkursu będzie dostępny na stronie www.skama.net oraz w Suskim Ośrodku Kultury, ul Piastowska 5c w Suszu.
Przekazując pracę na konkurs, uczestnik potwierdza, że wyraża zgodę na zasady zawarte w niniejszym regulaminie.
  1. Organizator zastrzega sobie prawo do:
a) zmiany postanowień niniejszego regulaminu w przypadku zmian przepisów prawnych lub innych istotnych zdarzeń mających wpływ na organizowanie Konkursu.
b) odstąpienia od organizowania konkursu bez podania przyczyny,
c) nierozstrzygnięcia konkursu w przypadku zbyt małej ilości przekazanych prac,
d) rozstrzygania w kwestiach nieuregulowanych postanowieniami regulaminu.
e) zmiany terminów podanych w regulaminie

środa, 15 lutego 2017

Walentynkowo :)

 Nam Walentynki minęły bardzo przyjemnie i wesoło :) Dzień przed, wykonywaliśmy Kartki Walentynkowe :) W Walentynki odbyła się u nas Mini Dyskoteka, a w między czasie dzieciaczki, narysowały piękne laurki dla chorej Zuzi. :) Powstała też cała rodzinka skręcanych balonowych tworów ale niestety nie załapały się na zdjęcie.






















poniedziałek, 13 lutego 2017

1 Urodziny SKAMA

W piątek świętowaliśmy nasze pierwsze urodziny. Odwiedzili nas różni goście, m.in. Burmistrz Susza Krzysztof Pietrzykowski, Dyrektor SOK-u Czesław Radzicki, Dyrektor CSiR Jarosław Piechotka, oraz pracownicy i przyjaciele SOK-u. Najważniejsi jednak w tym dniu byli nasi uczestnicy :). Rozdaliśmy ponad 50 podziękowań dla dzieci oraz kilkadziesiąt dla zaprzyjaźnionych gości. Dzieciaki samodzielnie przygotowały przeurocze Kubeczki oraz obrazki. Niespodzianką dla gości był również  cudowny występ dziewczynek z grupy wokalnej z SOK-u, jednocześnie uczestniczki SKAM-y. Zaraz po występach, kolejną niespodzianką był kolorowy tort z logo SKAMA. Po występach i części oficjalnej, nastąpiła część wieczoru gier planszowych. Podczas, którego odbył się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski w DOMEK, (Rebel.pl) Udział wzięło 25 uczestników,
Zwyciężyli:
Hanna Zaremba 1 miejsce
Filip Białek 2 miejsce
Sandra Wieczorek 3 miejsce
Zosia Juszczak 4 miejsce

To był cudowny dzień!